Články

Byliny

Byliny 1

Mateřídouška úzkolistá patří k našim nejoblíbenějším bylinkám.

V přírodě ji můžeme potkat velmi často. Kolikrát ji ani nevidíme, ale cítíme její pronikavou vůni. Potkáme ji na slunečných stráních, kolem pěšinek nebo třeba při okrajích lesů. Mateřídouška je druh tymiánu, konkrétně Thymus serpyllum. Na rozdíl od tymiánu je jemnější – slabší a tedy vhodná pro maminky i jejich ratolesti. V těhotenství je v případě potřeby pijeme po ukončení 3. měsíce. Sklízíme ji po celé vegetační období, kdy nám stále hojně roste. Je přitažlivou rostlinkou pro včelky a čmeláky.

Mateřídouška má mezi průduškovými rostlinami výsostné postavení, neboť dokáže léčit i chronické stavy. Má silné antiseptické účinky a desinfekční působení při vnitřním i zevním užívání při zánětech. Léčí a uklidňuje dýchací cesty a kašel. Čaj z mateřídoušky pijeme pro lepší trávení a spánek. Zevně lze bylina použít pro unavené a uchozené nohy ve formě koupele. Mateřídoušky by neměla chybět v základní čajové směsi pro děti na bolení bříška. Při nemoci dýchacích cest je vhodné mateřídoušku kombinovat s jitrocelem.

Byliny 2

Tymián obecný je ušlechtilým jižním bratrem naší české mateřídoušky.

Nerozkvetlá nať tymiánu má podobné složení jako mateřídouška, je však mnohem silnější. Hlavní účinnou složkou je thymol s obsahem tříslovin, flavonoidů a fytoncidů. Tymián sklízíme těsně před jeho rozkvětem v dubnu a v květnu.

Tymián je výborným desinfekčním prostředkem pro dýchací cesty a trávicí ústrojí a je to jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik. Působí proti křečím a proti střevním parazitům a plísním. Zvyšuje obranyschopnost organismu proti infekčním chorobám chřipkového typu. Posiluje nervy, proto je vhodný při neurastenii, duševních depresích, melancholii, nervově podmíněné závrati, migréně, šumění v uších, potížích s krevním oběhem. Zlepšuje také funkci celé trávicí soustavy, proto se používá též jako koření. Působí proti nadýmání, výrazně podporuje vykašlávání a využívá se také jako antiastmatikum. Zevně můžeme taktéž použít při revmatismu formou obkladu nebo na výplach dutiny ústní.

Horký čaj z tymiánu se uplatňuje v prevenci chorob z prochlazení a společně v kombinaci s majoránkou jsou obě byliny vhodné při povzbuzování chuti k jídlu a podpoře trávení.

Nedoporučujeme pro těhotné, kojící ženy ani děti!

Byliny 3